Szerző(k): Dr. Kesseő-Balogh Péter | 2018.05.24 | Követeléskezelés
Nincs ember, aki ne hallott volna a beszámításról. Ha tartozok valakinek, de ő is tartozik nekem, akkor mindenki a szíve mélyén azért érzi, hogy a két követelés összemérésével deríthető ki az igazság, hogy kinek áll fenn még mindig adóssága. Beszámításkor tehát az egyik kötelezett a tartozásába a vele szemben fennálló követelést beszámíthatja, amelynek következtében a tartozása a beszámított követelés erejéig megszűnik.
A jog világa ezt az igazságot juttatja érvényre a beszámítás intézményének szabályozásával.
A beszámítás a teljesítés egyik formája, amely a jogosulthoz intézett egyoldalú nyilatkozattal történik, és a jogosult beleegyezése sem kell, hogy élni tudjunk a beszámítással, vagyis a beszámítás nem megállapodás.
Ahhoz, hogy a beszámítással élni tudjunk, elengedhetetlen feltétel, hogy a beszámítandó követelés a jogosulttal szemben álljon fenn, legyen lejárt (azaz esedékes) és egynemű (vagyis ha 3 kiló krumplival tartozom, a másik meg 5 darab székkel, akkor ezen követelés nem számítható be).
Pénztartozások tekintetében a törvény bizonyos korlátokat állít fel. Így tartásdíj- és járadékköveteléssel szemben nincs helye beszámításnak a túlfizetés esetét kivéve, úgyszintén a szándékosan okozott kár megtérítésére irányuló pénzköveteléssel szemben, illetve a bírósági eljárásban nem érvényesíthető pénzkövetelés (játékból, fogadásból eredő pénzkövetelés) beszámításának sincs helye.
Speciális eset, ha a pénzkövetelés valamilyen végrehajtható okiratba (pl. jogerős ítélet), egyezségbe, vagy közokiratba van foglalva, ebben az esetben ilyen pénzkövetelésbe csak ugyanilyen okiratba foglalt pénztartozást lehet beszámítani.
Ha netán elmérgesedne a helyzet, és a jogosult nem engedné, hogy a követelésébe beszámítsuk a követelésünket, aggodalomra semmi ok, ugyanis a beszámítás a bírósági eljárás során is előterjeszthető. Figyeljünk azonban arra, hogy beszámításra csak ugyanabban a peres eljárásban kerülhet sor, amelyben a szemben álló követelést érvényesítik.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. december 31-ig
22.900 Ft + áfa helyett 18.900 Ft + áfa
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.