Szerző(k): Dubravecz Gyöngyvér | 2019.10.06 | Mediáció
Akár tetszik, akár nem, tény, hogy manapság már a házasságok több mint a fele válással végződik.
Amerikában egyre elterjedtebb egy irányzat, miszerint a házastársak a válás után barátok maradnak, támogatják egymást további életükben. Még válási bulival is megünneplik az újrakezdést. Ez biztos, hogy sokaknál kiveri a biztosítékot, teljesen elképzelhetetlen.
De vajon miért tűnik természetesebbnek az, hogy gyűlölködünk, egymás ellenségeivé válunk?
Több, mint tíz éve foglalkozom válási mediációval és még a mai napig is az a legmegdöbbentőbb számomra, hogy két ember – aki valaha szerette egymást annyira, hogy közösen gyereket vállaltak – hogyan képes egymással szemben olyan aljasságokra, amiket egy vadidegennel szemben nem tennének meg? Miért nem az a természetes számunkra, hogy a házasság megszűnése után megmarad a barátság?
Egy válás eleve fájdalmas kudarcélmény mindenkinek, keverednek az érzelmek, az indulatok, az anyagi érdekek. Tisztázatlan, szőnyeg alá söpört konfliktusok robbannak ki váratlanul, mindez nem kedvez a higgadt párbeszédnek. Ha a házaspár erre nem figyel tudatosan – márpedig nehéz a tudatos viselkedés az érzelmek viharában – akkor végérvényesen megromolhat a kapcsolatuk. A gyerekek két dühös, bosszúálló ember között vergődnek.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
Szerencsére egyre többen ismerik fel ennek értelmetlenségét. Egyre többen ismerik fel, hogy a házastársi kapcsolatot érdemes átalakítani egy baráti, szülőtársi kapcsolattá. Sokkal könnyebbé válik ezáltal a továbblépés is. Ehhez persze sok tisztázó beszélgetésre van szükség. Mediátorként gyakran látom, hogy mennyire felszabadító, jó érzés tud lenni, ha azt tapasztalják meg a házastársak, hogy a másik jóindulattal van irányukba, hogy meg tudnak beszélni egymással korrekten mindent. Mindenkinek jobb úgy túllépni egy válás után, hogy nem húzzák sokáig a hivatalos procedúrát, hogy nem ádáz ellenség van az életükben, hanem egy támogató barát, aki nem mellesleg gyermekünk édesanyja vagy édesapja.
A tudatos újrakezdéshez az első lépés a tudatos válás. Ez azt jelenti, hogy szembenézünk házasságunk kudarcának okaival és vállaljuk a ránk eső felelősséget. Egyszerűbb persze mindenért a másikat hibáztatni, de ebben az esetben semmit nem fejlődünk, semmit nem tanulunk és a következő kapcsolatunkban is elkövetjük ugyanazokat a hibákat.
Fontos az is, hogy nagylelkűen és tisztelettel bánjunk a másikkal, még akkor is, ha párunk nem viszonozza ezt. A nagylelkű gesztusok és a kedvesség előbb-utóbb megszelídíti még az indulatvezérelt, sértett embert is. Ha most még nem is, de később belátja, hogy csak így lehet minimalizálni a saját és az egész családot ért károkat.
Ha tiszta lelkiismerettel és a másik iránti tisztelettel zárjuk le a múltat, akkor tudunk új struktúrákat kialakítani, új, boldog életszakaszba lépni.
Egy mediációs ülésen, illetve ülés-sorozaton van lehetőség minderre. Egy mediátor tud időt biztosítani a kibeszélésre, speciális mediációs technikákkal mederbe tudja terelni és mederben tudja tartani a folyamatot. Keretet biztosít az ügyfeleknek a tartalmas, tisztázó, kulturált párbeszédre. Ne habozzunk tehát mediátor segítségét igénybe venni a válságos életszakaszokban! Az Umathum Mediátor Irodában tapasztalt mediátorok várják az ügyfeleket, keressen minket bizalommal!
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. szeptember 30-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa