Szerző(k): Dr. Jean Kornél , Dr. Tóth Blanka | 2022.07.14 | Minden egyéb, ami érdekelheti
A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földforgalmi tv.) 2014. május 1-jével megszüntette azoknak a természetes, illetve jogi személyeknek a haszonélvezeti jogát, akiknek a jogosultsága nem közeli hozzátartozóval 2014. április 30-án fennálló, határozatlan időre vagy 2014. április 30. napja után lejáró, határozott időtartamra kötött szerződésen alapult.
Az Európai Bíróság C–235/17. számú ügyében hozott ítélete alapján azonban elrendelték az ingatlan-nyilvántartásból törölt haszonélvezeti jog visszajegyzésének, valamint a törlés alapján járó kompenzációs eljárás megindításának lehetőségét. Erre az érintett személyeknek a vonatkozó törvényben meghatározott határidőn belül nyílik lehetősége.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
A két eljárás egymás után, illetve egymástól függetlenül is megindítható. Van lehetőség kompenzációs eljárást kezdeményezni anélkül is, hogy a jogosult kérné a törölt haszonélvezeti jogának visszajegyzését, illetve fordítva is.
Amennyiben a jogosult a haszonélvezeti jogát is vissza akarja jegyeztetni és a kompenzációra is igényt tart, abban az esetben a kompenzációs eljárást a visszajegyzési eljárás lezárását követő 60 napos jogvesztő határidőn belül kell megindítania. Az eljárásokat a Nemzeti Földügyi Központ folytatja le, melynek döntése ellen jogorvoslati eljárásnak van helye.
A jogosultak köre mindkét esetben megegyezik, tehát az olyan természetes személyek, jogi személyek vagy azok jogutódjai jogosultak a haszonélvezeti joguk ingatlan-nyilvántartási visszajegyzésre, illetve a kompenzációra, akiknek
- 2014. április 30-án fennálló, határozatlan időtartamra,
- 2014. április 30-a után lejáró, határozott időtartamra nem közeli hozzátartozókkal kötött szerződéssel alapított használati joga 2014. május 1-jén a törvény erejénél fogva szűnt meg.
A jogosultságot az eljárás megindításakor igazolni kell.
Az alábbiakban a két eljárás egyes részletszabályait foglaljuk össze.
Visszajegyzési eljárás
A visszajegyzési eljárás két további eljárásból áll:
- visszajegyezhetőség vizsgálatára irányuló és
- visszajegyzés átvezetésére irányuló eljárásból.
Visszajegyezhetőség vizsgálatára irányuló eljárásban az kerül vizsgálat alá, hogy van-e bármilyen akadálya a haszonélvezeti jog ingatlan-nyilvántartásba való visszajegyzésének. A vizsgálati eljárás megindítása az ingatlan-nyilvántartásba tényként feljegyzésre kerül.
Az eljárásban az alábbi személyek minősülnek ügyfélnek:
- a törölt haszonélvező vagy a törölt haszonélvező jogutódja,
- az érintett ingatlan ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonosa, haszonélvezője,
- használati jogosultsággal rendelkező személy,
- az a személy, akinek jogát vagy jogos érdekét az eljárás tárgya közvetlenül érinti.
Az eljárás – amennyiben a törvényben előírt feltételek fennállnak – irányulhat a törölt haszonélvezeti joggal korábban terhelt terület egészére, illetve annak egy részére is.
Nem lehetséges a visszajegyzés, ha az érintett ingatlant kisajátították (közérdek) vagy tulajdonjogát kisajátítást pótló adásvételi szerződéssel átruházták.
Ha a hatóság úgy döntött, hogy visszajegyzésnek van helye (a döntéssel összefüggő jogorvoslati eljárás lezárultával), hivatalból továbbítja határozatát az ingatlanügyi hatóságnak a visszajegyzés átvezetésére.
Kompenzációs eljárás
A kompenzációs eljárás tárgya annak eldöntése, hogy a kérelmezőt megilleti-e a kompenzáció, és ha igen, mekkora összegben.
Ebben az eljárásban ügyfélnek minősül:
- a törölt haszonélvező vagy a törölt haszonélvező jogutódja,
- az érintett ingatlan haszonélvezet-törléskori tulajdonosa vagy annak jogutódja,
- mindaz a személy, akitől a kérelmező a haszonélvezeti jog törlésére tekintettel bármilyen formában juttatást kapott.
A kompenzáció alapja a törölt haszonélvezeti jog egyévi értéke. Az egyévi érték a haszonélvezeti joggal korábban terhelt ingatlan – haszonélvezeti jog törlésének időpontjában fennálló – forgalmi értékének 1/20-a.
A kompenzáció mértéke – amennyiben a haszonélvezeti jogot visszajegyezték – az egyévi érték és a törölt és visszajegyzés közötti évek szorzatával számítható ki.
Ha a haszonélvezeti jog visszajegyzésére nem került sor, a mérték megállapításánál különbséget kell tenni határozott és határozatlan időre alapított haszonélvezeti jog között, figyelemmel kell lenni a törölt haszonélvező életkorára, illetve arra, hogy természetes vagy jogi személy-e.
A kompenzáció összege ettől a mértéktől eltérően is megállapítható az adott ügy egyedi körülményeire, illetve azok megfelelő igazolására tekintettel (kiegészítő kompenzáció). Azonban mind a kompenzáció, mind a kiegészítő kompenzáció összege csökkenthető azzal az értékkel, amelyet a kérelmező a haszonélvezet törlésére tekintettel bármilyen formában kapott a tulajdonostól vagy bárki mástól.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA Szerző: Dr. Kovács Ferenc Kedvezményes ár 2024. szeptember 30-ig:
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A kompenzációt egy összegben az állam fizeti meg a jogosult részére.
A jelen cikkben bemutatott eljárások lefolytatása során a törölt haszonélvezeti jog jogosultjai – ha hosszabb idő eltelte után is, de – számíthatnak kompenzációra. Az viszont jól látszik, hogy erre egy összetettebb folyamat eredményeként kerülhet sor, mely során szakértőink mind jogi tanácsadás, mind jogi képviselet formájában állnak az érintett személyek szíves rendelkezésére.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.