Szerző(k): Dr. Bihary Ákos LL.M. | 2020.06.18 | Környezetvédelem és hulladékgazdálkodás
Számos blogcikkben foglalkoztunk már a hulladékgazdálkodás előírásaival, ezen belül a közigazgatási szankciórendszerével, de nem esett még szó arról, hogy súlyosabb esetben a hulladékgazdálkodási előírások megsértése büntetőjogi szankciót is vonhatnak maguk után.
A büntetőjogi tényállás pontos elnevezése a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése.
A tényállás szerint
- arra a célra hatóság által nem engedélyezett helyen hulladékot elhelyez,
- engedély nélkül vagy az engedély kereteit túllépve hulladékgazdálkodási tevékenységet, illetve hulladékkal más jogellenes tevékenységet végez,
bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A büntetés súlyosabb, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha bűncselekményt a hulladékról szóló törvény szerinti veszélyes hulladékra követik el.
Aki azonban a bűncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évig, veszélyes hulladék esetében két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A veszélyes hulladék bekategorizálása az egyszerűbb, figyelemmel arra, hogy azzal kapcsolatosan a büntető törvénykönyv a hulladéktörvényre utal vissza. A hulladéktörvény szerint pedig veszélyes hulladék az olyan hulladék, amelyik a hulladéktörvény 1. mellékletben meghatározott veszélyességi jellemzők legalább egyikével rendelkezik.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
A nem veszélyes hulladékok esetében azonban a büntetőjog a hulladéktörvénytől eltérő fogalmat alkalmaz.
Mint bizonyára tudjuk, a hulladéktörvény szerint hulladék bármely anyag vagy tárgy, amelytől birtokosa megválik, megválni szándékozik vagy megválni köteles.
Ezzel szemben a büntetőjog egy szűkítő értelmezést tesz magáévá.
A büntető törvénykönyv alkalmazásában hulladék mindaz, amit a hulladékról szóló törvény hulladéknak minősít, ha alkalmas az emberi élet, testi épség, egészség, a föld, a víz, a levegő vagy azok összetevői, illetve élő szervezet egyedének veszélyeztetésére.
Vagyis a nem elegendő, hogy valami a hulladéktörvény szerint hulladéknak minősüljön, további fogalmi elemként figyelembe kell venni azt is, hogy alkalmas legyen a felsorolt kategóriák veszélyeztetésére. Az olyan hulladék tehát, ami a hulladéktörvény fogalmi előírásának megfelel, de nem alkalmas meghatározott vonatkozásban veszélyeztetésre, nem képezheti alapját büntetőjogi felelősség megállapításának.
A veszélyeztetésre való alkalmasság jellemzően szakkérdésnek minősül.
Mindezek ellenére ismételten óva intünk mindenkit attól, hogy hulladékgazdálkodási téren bármilyen szabálytalanságot kövessen el, mert a közigazgatási szankciók súlyosak és fájdalmasak lehetnek.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. szeptember 30-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.