Szerző(k): Dr. Hortobágyi Sándor , Dr. Török Ingrid | 2019.05.23 | Minden egyéb, ami érdekelheti
Amikor két ember összeköti az életét, az többféle joghatás beálltát hívja elő; ezek lehetnek személyi és vagyoni jellegűek. A személyi jellegű jogosítványok közül említendő az együttműködés és a kölcsönös támogatás kötelezettsége, a házasélet és a család ügyeiben való közös döntés, a lakóhely megválasztása, a közös gyermeket érintő kérdésekében való döntés joga, továbbá a névviselés. Vagyoni jogkövetkezmény a közös háztartás fenntartása, a házastársi tartás, a vagyoni viszonyok megváltozása, a lakáshasználat, illetve az öröklési kérdésekben való változás.
A fentiekből adódóan, mikor két ember úgy dönt, hogy szétválasztja az életét, ezeket a házassággal együtt keletkezett személyi és vagyoni jellegű viszonyokat rendezni kell. Jelen cikkünkben a vagyoni viszonyok rendezésével kapcsolatban szeretnénk felhívni a Tisztelt Olvasók figyelmét egy fontos jogintézményre.
A vagyoni viszonyokat tekintve, amennyiben van közös lakás, közös vagyon, rendezni kell, illetve érdemes rendezni azok sorsát, közös gyermek esetén pedig rendelkezni kell a gyermektartásról. Ezek a rendezendő „anyagiak” általában köztudottak. Egy jogintézmény azonban nem biztos, hogy ugyanennyire közismert, és ezen a ponton el is érkeztünk cikkünk fő témájához, mégpedig a házastársi tartáshoz.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
Furcsa lehet ugyanis ez a jogintézmény abból a szempontból, hogy mindazok után, hogy két ember külön útra terelte az életét és a továbbiakban nem kíván a másikkal semmilyen kapcsolatot létesíteni, ennek ellenére kerülhet olyan helyzetbe, hogy mégiscsak fizetni kell a másik megélhetéséhez szükséges – bizonyos mértékű – tartást.
De miről is van szó?
A Ptk. szerint a házassági életközösség megszűnése esetén házastársától, a házasság felbontása esetén volt házastársától tartást követelhet az, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani. Megjegyzendő, hogy a tartás jogintézménye nem csak a (volt) házasokat illeti meg, hanem az élettársakat is abban az esetben, ha az életközösség legalább egy évig fennállt és az élettársak kapcsolatából gyermek született. Náluk az életközösség megszűnésétől kérhető élettársi tartás. A jelen cikkben a továbbiakban együttesen hivatkozunk házastársi tartásra.
A fenti feltételek teljesülése azonban nem jelent feltétlenül garanciát a házastársi tartásra. A házastárs nem minden – a fentiekben teljesülő – esetben köteles tartást fizetni a jogosultnak, ugyanis a házastársi tartást követelő fél érdemtelen lesz a tartásra abban az esetben, hogyha
- kifogásolható magatartása vagy életvitele hozzájárult a házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlásához, illetve,
- ha házastársának vagy vele együtt élő hozzátartozójának érdekeit durván sértő magatartást tanúsított.
Nem követelhető tartás attól sem, akinek a tartás teljesítése a saját szükséges tartását vagy gyermekének tartását veszélyeztetné.
A tartásról fontos tudni, hogy az teljesíthető időszakosan, valamint egy összegben. Egyösszegű teljesítés esetére a megállapodás formájára a törvény közokirati vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokirati formát ír elő, így ilyen megállapodás esetén mindenképpen ajánljuk, hogy forduljon jogi szakértőhöz.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. szeptember 30-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A tartás mértékének és módjának meghatározása alapvetően a felek megállapodásán múlik, de abban az esetben, ha a felek között nincs megállapodás, kénytelenek bírósághoz fordulni. A bíróság ilyenkor a jogosult indokolt szükségleteit és a kötelezett teljesítőképességét vizsgálja.
A tartás időtartama megállapítható határozott vagy határozatlan időben, illetve függővé tehető valamely feltétel bekövetkezésétől is. Határozatlan idő esetén, ha a jogosult tartásra való rászorultsága megszűnt, azt be kell jelentenie a bíróságnak, különben e kötelezettségének elmulasztása miatt a szerződésen kívül okozott károkért felelnie kell.
Fokozottan felhívjuk a T. Olvasók figyelmét, hogy a házastársi tartás valóban csak indokolt esetben kérhető, azaz az „aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani” jogszabályi fordulat minden elemét rendkívül szigorúan kell értelmezni. A jogintézmény nem arról szól, hogy bármely, általunk jogosnak vélt életszituációban követelést lehet támasztani volt házastársunkkal/élettársunkkal szemben. Ez egy rendkívüli és ritka lehetőség. Amennyiben azonban annak feltételei – és tényleg szigorúan vett feltételei – fennállnak, úgy ezzel élni lehet.
Összességében tehát elmondható, hogy ha a házastárs/élettárs önhibáján kívül került olyan helyzetbe, hogy nem képes önmagát fenntartani, a házassági/élettársi vagyonközösség illetve a házasság megszűnése után sem kell kétségbe esnie, mivel a fennálló feltételek esetén számíthat a volt házastárstól/élettárstól tartásra. Amennyiben a felek között nincsen megegyezés, javasoljuk, hogy keresse bátran az ECOVIS HUNGARY LEGAL csapatát. Készséggel állunk rendelkezésére.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.