Szerző(k): Dr. Szigeti-Szabó Andrea LL.M. , Dr. Sokolowski András | 2020.07.16 | Minden egyéb, ami érdekelheti
Cikksorozatunk első részében megvizsgáltunk, hogy pontosan mit is jelent a külföldi országok piros, sárga és zöld színnel való megjelölése. Továbbá, hogy ez miképpen befolyásolja a magyar állampolgárok életét.
Jelen cikkünkben pedig számba vesszük a rendelet magyar állampolgársággal nem rendelkező személyekre vonatkozó rendelkezéseit, és a különös méltánylást érdemlő eseteket.
Vizsgálódásunk tárgya továbbra is a Kormánynak a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló 341/2020. (VII. 12.) számú Korm. rendelete.
Már az elején szögezzük le, hogy aki okmánnyal igazoltan Magyarországon állandó tartózkodásra jogosult és ilyen személynek a családtagja, illetve aki rendelkezik az idegenrendészeti hatóság valamely jogcímen 90 napot meghaladó idejű tartózkodásra kiadott, érvényes Magyarország területén való tartózkodásra jogosító engedélyével, és az erről szóló okmányt belépéskor bemutatja, a magyar állampolgárral azonos megítélés alá esik. Azaz bár a fenti személyek ténylegesen nem rendelkeznek magyar állampolgársággal, azonban a rendelet alkalmazásában a magyar állampolgárokkal azonos jogok illetik meg őket.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
A külföldről érkező nem magyar állampolgár pedig személyforgalomban zöld jelzéssel besorolt ország területéről Magyarország területére korlátozás nélkül beléphet. Ha azonban a belépést követő 14 napon belül a fertőzés tünetét észleli, akkor a lakóhelyét, tartózkodási helyét vagy szálláshelyét nem hagyhatja el, és haladéktalanul köteles telefonon értesíteni a járványügyi hatóságot.
Külföldről érkező nem magyar állampolgár személyforgalomban sárga jelzéssel besorolt ország területéről történő belépés során, egészségügyi vizsgálaton esik át, amelynek tűrésére köteles. És ha az egészségügyi vizsgálat a fertőzés gyanúját állapítja meg, Magyarország területére nem léptethető be. Ha azonban az egészségügyi vizsgálat a fertőzés gyanúját nem állapítja meg, 14 napra a járványügyi hatóság által kijelölt karanténban vagy hatósági házi karanténban kerül elhelyezésre.
A fentiek alól pedig csak abban az esetben lehet mentesülni, ha a Magyarországra történő belépést megelőző 5 napon belül, legalább 48 órás időkülönbséggel, két alkalommal elvégzett, a rendeletben meghatározott kritériumoknak megfelelő SARS-CoV-2 teszt negatív eredményt mutat. Továbbá, amennyiben a fenti két negatív teszt elvégzésére a Magyarországra történő belépést követően kerül sor, úgy az illető felmenthető a karantén hátralévő ideje alól.
Az a külföldről érkező nem magyar állampolgár pedig, aki személyforgalomban Magyarország területére a piros jelzéssel besorolt ország területéről érkezik, Magyarország területére nem léphet be.
A fentiek alól továbbá kérelemre részben felmentést adhat a Magyarország területére történő tervezett belépés helye szerint illetékes helyi rendőri szerv, a Budapest Liszt Ferenc nemzetközi repülőtéren történő határátlépés esetén a BRFK XVIII. kerületi Rendőrkapitányság. E felmentés csak a rendeletben meghatározott, összesen nyolc konkrét eset megvalósulása esetén (mint például: bírósági eljáráson való részvétel, hallgatói jogviszony alapján vizsgakötelezettség teljesítése, családi eseményen való részvétel vagy hozzátartozó gondozása), vagy más egyéb méltányolható okból adható.
A kérelem benyújtására a rendelet egyéb részletszabályokat is megállapít, valamint határozattal szemben lehetőség van fellebbezés előterjesztésére is.
A rendőri szerv engedélye ellenére azonban az engedélytől függetlenül nem léptethető be Magyarország területére az a személy, akinél az ebben az esetben is kötelező egészségügyi vizsgálat a fertőzés gyanúját állapítja meg. Akinél pedig az egészségügyi vizsgálat során a fertőzés gyanúja nem merül fel, 14 napra a járványügyi hatóság által kijelölt karanténban vagy hatósági házi karanténban kerül elhelyezésre.
Cikksorozatunk harmadik, és egyben befejező részében a rendelet további, speciális szabályaival foglalkozunk majd.
ADÓELJÁRÁSI JOGSZABÁLYOK (Art., Air., Avt.) MAGYARÁZATA
Art., Air., Avt. szabályainak gyakorlati értelmezése paragrafusról paragrafusra
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerző: Dr. Kovács Ferenc
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 456 oldal
Megjelenés: 2024. április vége
Kedvezményes ár 2024. szeptember 30-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.