Szerző(k): Dr. Jean Kornél , Dr. Vizsy Gábor | 2019.12.05 | Ingatlan
Ahogy az Alaptörvény fogalmaz, „a természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet a nemzet közös örökségét képezik, melynek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége”.
Fenti alkotmányos megállapítás értelmében a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény hivatott a termőföld állomány minőségi és mennyiségi védelmét elősegíteni, azzal, hogy szabályokat állapít meg a termőföld hasznosítását illetően.
Jelen cikkünk az első irománya annak a sorozatnak, melyben a termőföld más célú hasznosítására vonatkozó szabályozást vesszük górcső alá. Bevezetésként megnézzük, hogy mit jelent a termőföld hasznosítása és mit jelent az ún. más célú hasznosítás.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.

A vonatkozó törvény meghatároz egy ún. hasznosítási kötelezettséget a földhasználó számára, miszerint köteles a termőföldet művelési ágának megfelelő termeléssel hasznosítani, vagy termelés folytatása nélkül legalább a gyomnövények megtelepedését és terjedését megakadályozni.
Ehhez képest a termőföld más célú hasznosítását jelenti a termőföld olyan igénybevétele, amellyel a termőföld a továbbiakban mezőgazdasági hasznosításra alkalmatlanná válik. Ilyen igénybevétel lehet például a termőföld területén végzett külfejtéses bányászat.
A hatályos jogi szabályozás szerint a termőföldek hasznosítása, illetve különösen a tárgyalt művelésből való kivonása, azaz az eredeti művelési ágához képest más célra történő hasznosítása csak meghatározott szabályok szerint történhet, pontosan a fentiekben már hivatkozott termőföld mennyiségét védő alkotmányos követelmény betartása érdekében.
Éppen ezért a termőföldek más célú hasznosítása – meghatározott kivételek mellett – kizárólag hatósági engedéllyel történhet.
Az engedélyt lehet kérelmezni meghatározott időre vagy véglegesen. Utóbbit akkor kell kérelmezni, ha a végzett tevékenység (pl. külfejtéses bányászat) következtében a termőföld a továbbiakban mezőgazdasági hasznosításra véglegesen alkalmatlanná válik.
Fontos, hogy ha megszerezzük az engedélyt, akkor az a véglegessé válásának napját követő naptól számított 4 évig hatályos. Azaz, ha addig nem kezdjük meg az engedélyezett tevékenységet, akkor az engedély hatályát veszti és emellett buktuk a több tízezer forintos eljárási díjat is.
További fontos rendelkezés, hogy a más célra hasznosított termőföld után, annak minősége alapján földvédelmi járulékot kell fizetni. Többek között a földvédelmi járulékra, a más célú hasznosítás egyes feltételeire és az engedély nélküli más célú hasznosításra sorozatunk következő részeiben fogunk röviden kitérni.
A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2023
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai
Itt az utóbbi évek legjelentősebb Munka Törvénykönyve módosítása!!!
Bővített kiadás magyarázatokkal, az ítélkezési gyakorlatból vett példákkal és a Kúria joggyakorlat-elemző csoportjainak értelmezésével
Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 600 oldal
Megjelenés: 2023. március 20.
Megrendelés ITT>>
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.