Szabad-e súgni a gyerekeknek, mit írjanak a Mikulásnak? – A gyerekeknek szóló reklámokról

Szerző(k): Dr. Farkas Márton | 2020.11.26 | Fogyasztóvédelem és e-kereskedelem

Elérkeztünk az év azon szakaszába, amikor a „mi a helyzet az iskolában?” mellett az „írtál-e már a Mikulásnak/Jézuskának?” kérdéssel szokás leggyakrabban a gyerekekhez fordulni. Az ajándékokról ábrándozó kicsik mellett feltehetően izgatottan várják ezt az időszakot a hirdetők is, akik igyekeznek minden eszközt megragadni ahhoz, hogy az ő termékük kerüljön fel a Mikulás számára készítendő listára.

Ennek megfelelően nem is lehetne aktuálisabb a Gazdasági Versenyhivatal által idén közzétett tájékoztató, amely a gyermekeknek szóló reklámokra vonatkozó legfontosabb megállapításokat mutatja be a vállalkozások számára. Jelen cikkünkben bevezetést kívánunk adni a téma megismeréséhez, egyben bíztatunk minden érintettet, hogy szánjon időt a tájékoztató áttekintésére is.

A problémakör megértéséhez mindenekelőtt tudni érdemes, hogy a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény (Fttv.) egyrészt általánosságban tilalmazza a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok alkalmazását, másrészt meghatároz 31 olyan konkrét magatartást, amelynek megvalósítása minden külön vizsgálat nélkül jogsértőnek minősül (ez az ún. fekete lista).

A 31 fekete listás gyakorlat egyike kifejezetten a gyermekekre vonatkozó reklámmal hozható összefüggésbe: Reklámban gyermekkorúak közvetlen felszólítása a reklámozott áru megvételére, illetve igénybevételére vagy arra, hogy győzzék meg szüleiket vagy más felnőttet, hogy vásárolja meg számukra a reklámozott árut [Fttv. 1.sz. melléklet, 28. pont].

Amennyiben tehát a reklámnak minősülő közlésről – függetlenül annak platformjától – megállapítható, hogy az imént hivatkozott gyakorlatot valósítja meg, úgy fogyasztóvédelmi jogsértés miatt a GVH hatósági eljárásának van helye.

A GVH tájékoztatója szerint az ilyen jellegű fogyasztóvédelmi eljárásokban vizsgált lényeges szempont, megállapítható-e a reklámról, hogy alkalmas a gyermekek figyelmének felkeltésére. Ebben a körben a reklámozott termék jellegéből szükséges kiindulni, amely kapcsán a GVH tájékoztató felhívja a figyelmet, hogy nem csupán a kifejezetten gyermekeknek szánt termékek vagy szolgáltatások (játékok, édességek stb.) képesek a gyermekek figyelmét felkelteni, hanem a csomagolás vagy egyéb külső megjelenése miatt figyelemfelkeltő egyéb termékek vagy szolgáltatások is. Szintén ebbe a körbe tartoznak azok a termékek, amelyek gyermekek számára vonzó, érdekes ajándékokkal vannak összecsomagolva.

A tényállás körében vizsgált másik lényeges szempont, hogy tartalmaz-e a reklám közvetlen felszólítást a gyerekek részére, és ha igen, akkor az áru megvételére vonatkozik-e? Közvetlen felszólítást nem csupán a direkt közlések („Szerezd meg!”) valósíthatnak meg, hanem az olyan kommunikáció is, amely a gyerekekre jellemző pszichés működést manipulálja. Utóbbira példa a gyerekek birtoklási vágyára való ráhatás, illetve az olyan közlés, amely a valami jóból való kimaradás érzését (aminek már pszichológiai szakkifejezése is van: Fear Of Missing Out, FOMO) kelti vagy erősíti a reklámot megtekintő gyerekekben.

Amennyiben tehát például egy mobiltelefon reklám azt mutatja be, hogy már a kisiskolások körében is mindenki ilyet használ, ennél fogva ez az iskolai menőség fokmérője, a reklám akkor is jogsértőnek minősül, ha egyébként nem hangzik el konkrétan a vásárlásra való felhívás.

Végezetül fontos megjegyezni, hogy bár a fenti megállapítások elsősorban a 14 év alattiakat célzó reklámokra vonatkoznak, a GVH tájékoztatója szerint kiemelt védelmet élveznek a 14 és 18 év közöttiek is. Ennek megfelelően kereskedőként és hirdetőként javasolt különös körültekintéssel eljárni, mielőtt egy TikTok vagy Snapchat hirdetésre adjuk a fejünket, hiszen ezek a platformok szinte kizárólag a 18 év alatti korosztály figyelmét célozzák.

Pénzmosás elleni törvény TUDÁSTÁR 2025

Pénzmosás elleni törvény TUDÁSTÁR
Minden, amit a Pénzmosás elleni törvényről tudnia kell
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!

Szerzők: Dr. Crespo Zsuzsanna, Osváth Judit
Formátum, terjedelem: A/4-es formátum, 150 oldal
Megjelenés: 2025. november 1.

Kedvezményes ár 2026. február 26-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa


Megrendelés ITT>>

A jelen blogbejegyzés kizárólag általános tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető egyedi ügyre vonatkozó hivatalos jogi tanácsadásnak, szakvéleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. A szerző(k), valamint a jogado.hu oldalon közzétett tartalmak szerkesztői és közzétevői a bejegyzés bármely konkrét ügyben történő felhasználásából eredő jogkövetkezményekért, illetve esetleges károkért felelősséget nem vállalnak.

Dr. Farkas Márton

Dr. Farkas Márton
Ecovis Hungary Legal
Ügyvéd
Bihary, B. Szabó, Jean, Zalavári és Társai Ügyvédi Iroda
marton.farkas@ecovis.hu
A szerző szakmai profilja