Módosult a garanciális jogokra vonatkozó mintatájékoztató

Szerző(k): Dr. Farkas Márton | 2023.01.12 | Fogyasztóvédelem és e-kereskedelem

Karácsonyi meglepetésként 2022. december 27-ei hatállyal módosította a Kormány a kellékszavatosságról, a termékszavatosságról és a jótállásról szóló, a vállalkozások által széles körben alkalmazott mintatájékoztatóját.

Minden olyan vállalkozás számára tehát, amely a 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet 3. számú melléklete szerinti mintatájékoztató alkalmazásával tesz eleget a vonatkozó közzétételi kötelezettségének, erősen javallott mielőbb frissíteni a kellékszavatossági jogra vonatkozó tájékoztató szövegét, ugyanis érdemben módosultak a mintatájékoztatóban rögzített szabályok.

A helytálló tájékoztatás kötelezettségével összefüggésben a Kúria egy tavaly közzétett eseti döntésében [BH2022.138.] az alábbiakat rögzítette: „a jogszabályoknak nem megfelelő, pontatlan, hiányos tájékoztatás megtörténtét az utólagos tájékozódás lehetősége nem befolyásolja, a fogyasztóknak pedig nem is kell feltételezniük egy vállalkozásról, hogy valamely lényeges tájékoztatási elemet elhallgatott, vagy megtévesztő módon tálalt, és azt csak utólag, más forrásból tudják megismerni/korrigálni.”

Fontos tudni tehát, hogy a „jog nemtudása nem mentesít” alapelv ellenére a fogyasztók részére jogszabály alapján nyújtandó tájékoztatást teljeskörű és pontos információk átadásával kötelesek a vállalkozások biztosítani, ebbéli hibáikat vagy hiányosságaikat nem menthetik ki egy hatósági eljárás során azzal, hogy a fogyasztónak lehetősége adódott volna összevetni a jogszabállyal a vállalkozás téves vagy hiányos tájékoztatóját.

Annak érdekében, hogy ne csak egyszerűen lecseréljük, hanem meg is értsük a mintatájékoztató szövegét, vegyük sorra mely szabályok indokolták a módosítást.

Kijavítás és kijavíttatás 

A Ptk.-nak a kellékszavatossági jogokra vonatkozó 6:159. §-a 2022. január 1. napjának (!) hatályával egészült ki az alábbi rendelkezéssel:

„(2a) Fogyasztó és vállalkozás közötti – ingó dolognak minősülő áru adásvételére, digitális tartalom szolgáltatására vagy digitális szolgáltatások nyújtására irányuló – szerződés esetén a fogyasztó kellékszavatossági jogai gyakorlása keretében a hibát a kötelezett költségére maga nem javíthatja ki, illetve mással sem javíttathatja ki azt.”

Bizonyos termékek és szolgáltatások tekintetében tehát a hivatkozott jogszabálymódosítás szűkíti a fogyasztókat megillető kellékszavatossági jogok körét, ilyen esetekben ugyanis második körben kizárólag az árleszállítás vagy a szerződéstől való elállás joga érvényesíthető.

Hibás teljesítési vélelem

Szintén 2022. január 1. napjától hatályos a fogyasztó és vállalkozás közötti, az áruk adásvételére, valamint a digitális tartalom szolgáltatására és digitális szolgáltatások nyújtására irányuló szerződések részletes szabályairól szóló 373/2021. (VI. 30.) Korm. rendelet alábbi rendelkezése, amely az áruk adásvételére vonatkozó fogyasztói szerződések körében alkalmazandó:

„11. § (1) Ellenkező bizonyításig vélelmezni kell, hogy az áru teljesítésének időpontjától számított egy éven belül felismert hiba már az áru teljesítésének időpontjában fennállt, kivéve, ha e vélelem az áru természetével vagy a hiba jellegével összeegyeztethetetlen.”

A hivatkozott szabály pedig többletjogokat biztosít a fogyasztók részére az által, hogy a fogyasztói adásvétel körében a Ptk. 6:158. §-a szerinti 6 hónap helyett 1 évre emeli a hibás teljesítési vélelem időtartamát, amely alatt a vállalkozást terheli a hiba keletkezési időpontjának bizonyítása.

A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025

A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai (paragrafusról paragrafusra)
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!

Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 500 oldal
Megjelenés: 2024. május 15.

Kedvezményes ár 2025. július 31-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa


Megrendelés ITT>>

Bár a mintatájékoztató módosítása 2022. december 27. napjával történt meg, zárásképpen ismételten felhívom a figyelmet, hogy a vonatkozó jogszabályi rendelkezések már 2022. január 1. napjától hatályba léptek, tehát a Kormány is majdnem egy teljes évet késlekedett a mintatájékoztató megfelelő frissítésével. A hasonló „nagyvonalúságot” ennek ellenére sem javasoljuk a vállalkozásoknak a tájékoztatási kötelezettséget illetően, hiszen amit szabad Jupiternek…

A jelen blogbejegyzés kizárólag általános tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető egyedi ügyre vonatkozó hivatalos jogi tanácsadásnak, szakvéleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. A szerző(k), valamint a jogado.hu oldalon közzétett tartalmak szerkesztői és közzétevői a bejegyzés bármely konkrét ügyben történő felhasználásából eredő jogkövetkezményekért, illetve esetleges károkért felelősséget nem vállalnak.

Dr. Farkas Márton

Dr. Farkas Márton
Ecovis Hungary Legal
Ügyvéd
Bihary, B. Szabó, Jean, Zalavári és Társai Ügyvédi Iroda
marton.farkas@ecovis.hu
A szerző szakmai profilja