Szerző(k): Dr. Bihary Ákos LL.M. , Dr. Kaltenecker Dániel | 2024.12.19 | Minden egyéb, ami érdekelheti
Az előzetes végrehajthatóság jogi fogalma talán bonyolultnak tűnik, de valójában egyszerű kérdést válaszol meg: mikor lehet egy ítéletet azonnal végrehajtani, még akkor is, ha az nem vált jogerőssé? Ebben a cikkben közérthetően bemutatjuk az előzetes végrehajthatóság alapjait, hogy bárki könnyen eligazodhasson a témában.
Mit jelent az előzetes végrehajthatóság?
Az előzetes végrehajthatóság azt jelenti, hogy a bíróság által hozott döntést a jogerő előtt végre lehet hajtani. Ez azért fontos, mert egyes esetekben az ítélet késlekedése helyrehozhatatlan károkat okozhat a pernyertes fél számára. Az előzetes végrehajthatóság jogintézménye tehát egy lehetőség arra, hogy az ítélet következményei gyorsan bekövetkezzenek.
Milyen esetekben lehet előzetes végrehajthatóságot kérni?
Az előzetes végrehajthatóságot három fő kategóriában lehet elrendelni:
Jogszabály alapján automatikusan előzetesen végrehajtható ítéletek:
- Tartásdíj: Gyermek- vagy házastársi tartás esetén az ítélet azonnal végrehajtható, hiszen a jogosult számára a késlekedés súlyos anyagi hátrányt okozhat.
- Munkabér: Ha a bíróság munkabér kifizetéséről dönt, az ítélet jogerő nélkül is végrehajtható, mert a munkavállaló megélhetése foroghat kockán.
- Kártérítés egy része: Különösen indokolt esetekben a kártérítés részösszege is azonnal végrehajtható.
A fél kérelmére, külön bírósági döntéssel: Ha a felperes úgy véli, hogy az ítélet késlekedése miatt az őt megillető jog gyakorlása ellehetetlenülne, kérheti az előzetes végrehajthatóság elrendelését. A bíróság mérlegeli a körülményeket, és ha a késedelem valószínűsíthetően helyrehozhatatlan kárral járna, elrendelheti az előzetes végrehajthatóságot.
Biztosítékhoz kötött előzetes végrehajthatóság: Előfordulhat, hogy a bíróság feltételhez köti az előzetes végrehajthatóságot, például megfelelő pénzbeli biztosíték nyújtásához. Ez az alperes védelmét szolgálja arra az esetre, ha az ítéletet később mégis megváltoztatnák.
A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025 Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina Kedvezményes ár 2025. július 31-ig:
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai (paragrafusról paragrafusra)
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 500 oldal
Megjelenés: 2024. május 15.
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
Hogyan kérhető az előzetes végrehajthatóság?
Az előzetes végrehajthatóságot a per során bármelyik fél kérheti, de a bíróság saját hatáskörében is elrendelheti. A kérelemben részletesen indokolni kell, miért van szükség az ítélet azonnali végrehajtására. A bíróság ilyenkor mérlegeli a kérelem megalapozottságát és a másik fél érdekeinek védelmét.
Mi történik, ha az alperes nem ért egyet az előzetes végrehajthatósággal?
Az alperes vitathatja az előzetes végrehajthatóságot, például azzal érvelve, hogy az ítélet végrehajtása helyrehozhatatlan kárt okozna számára. A bíróság az érveket mérlegelve dönt. Ha az alperes biztosítékot nyújt, kérheti az előzetes végrehajthatóság felfüggesztését.
Miért fontos az előzetes végrehajthatóság?
Az előzetes végrehajthatóság a jogvédelem gyorsaságát és hatékonyságát biztosítja. Segít abban, hogy a jogosult fél ne szenvedjen hátrányt a hosszadalmas eljárások miatt, ugyanakkor figyelembe veszi a másik fél érdekeit is.
Összegezve az előzetes végrehajthatóság egy fontos eszköz a polgári eljárásokban, amely kiegyensúlyozza a gyors jogérvényesítést és a felek jogainak védelmét. Ha úgy érzi, hogy az ítélet azonnali végrehajtására van szükség, konzultáljon jogi szakemberrel, aki segíthet a megfelelő lépések megtételében.
A jelen blogbejegyzés kizárólag általános tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető egyedi ügyre vonatkozó hivatalos jogi tanácsadásnak, szakvéleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. A szerző(k), valamint a jogado.hu oldalon közzétett tartalmak szerkesztői és közzétevői a bejegyzés bármely konkrét ügyben történő felhasználásából eredő jogkövetkezményekért, illetve esetleges károkért felelősséget nem vállalnak.