A haszonbérleti díjról I. – Általános szabályok

Szerző(k): Dr. Jean Kornél , Dr. Vizsy Gábor | 2022.11.10 | Ingatlan

A mező- és erdőgazdasági hasznosítású földek használatára és hasznosítására vonatkozó alapvető szabályokat a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (Földforgalmi tv.) és a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény (Fétv.), illetve háttérjogszabályként a Ptk. tartalmazza.

A termőföld más személy használatába adásának legjellemzőbb esete a haszonbérlet, mely jogviszony keretében a tulajdonos (vagy haszonélvező) a föld használatát és hasznainak szedését átengedi a haszonbérlőnek, aki köteles ennek fejében a bérbeadónak haszonbért fizetni.

A haszonbért időszakonként utólag, de legkésőbb a naptári év végéig kell teljesíteni. Ez alól kivételt képez az az eset, amikor a hatósági jóváhagyáshoz kötött haszonbérleti szerződést a mezőgazdasági igazgatási szerv a naptári év végét megelőző 90 napon belül hagyta jóvá, mert ekkor az első esedékes haszonbért a szerződés létrejöttét követő évre vonatkozó haszonbérrel együtt kell teljesíteni. Azt persze semmi nem tiltja, hogy a szerződő felek ettől eltérő fizetési feltételekben állapodjanak meg.

A haszonbér a szerződő felek megállapodása szerint pénzben vagy természetben jár. Fontos, hogy ha a szerződő felek a természetben történő teljesítésben állapodnak meg, a haszonbér mértékének vagy mennyiségének előre meghatározottnak kell lennie, ennek hiányában a szerződés semmis, azaz érvénytelen.

Felhívjuk a figyelmet, hogy 2022. január 1-től a haszonbért főszabály szerint banki átutalással vagy belföldi postautalvány útján kell megfizetni. A felek ettől eltérő tartalmú megállapodása érvénytelen lesz, azt – jóváhagyáshoz kötött szerződés esetén – a mezőgazdasági igazgatási szerv el fogja utasítani.

Azonban a fenti főszabály alól a Fétv. felsorol kivételeket, vagyis olyan eseteket, amikor a haszonbér megfizetését nem átutalás vagy belföldi postautalvány útján rendezik a felek. Ezek a kivételes esetek a következők:

  • ha a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld vagy földek térmértékének összege nem éri el az 1 hektárt,
  • hozzátartozók közötti haszonbérlet esetén,
  • tanya haszonbérletére irányuló jogügylet esetén,
  • abban az esetben, ha a haszonbérlő legalább 25%-ban a bérbeadó tulajdonában vagy a bérbeadó közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban a tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet, vagy
  • abban az esetben, ha a haszonbérlő olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben a bérbeadó tag.

A haszonbérleti díjjal foglalkozó cikksorozatunk következő részében a hosszabb, legalább 10 évre kötött haszonbérleti szerződésekre vonatkozó, a haszonbérleti díj módosítására vonatkozó szabályokat, majd a haszonbérleti díjat terhelő személyi jövedelemadó szabályait mutatjuk be.

A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025

A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai (paragrafusról paragrafusra)
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!

Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 500 oldal
Megjelenés: 2024. május 15.

Kedvezményes ár 2025. július 31-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa


Megrendelés ITT>>

A jelen blogbejegyzés kizárólag általános tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető egyedi ügyre vonatkozó hivatalos jogi tanácsadásnak, szakvéleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. A szerző(k), valamint a jogado.hu oldalon közzétett tartalmak szerkesztői és közzétevői a bejegyzés bármely konkrét ügyben történő felhasználásából eredő jogkövetkezményekért, illetve esetleges károkért felelősséget nem vállalnak.

Dr. Jean Kornél

Dr. Jean Kornél
Ügyvéd | Irodavezető equity partner
JB & Partners Ügyvédi Iroda
iroda@jbpartners.hu
A szerző szakmai profilja