Néhány „jó, ha tudjuk” a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység igénybevételével kapcsolatosan I.

Szerző(k): Dr. Bihary Ákos LL.M. | 2024.08.15 | Környezetvédelem és hulladékgazdálkodás

Már több mint egy éve barátkozunk, ismerkedünk magánszemélyként és gazdálkodóként az új hulladékgazdálkodási szabályokkal, és mindig van olyan új körülmény, amire érdemes felhívni a figyelmet. Ilyen a címben is szereplő hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység és annak igénybevételi szabályai is.

Mi is az a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység?

A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység egy kötelező jelleggel igénybe veendő hulladékgazdálkodási résztevékenység, amely magában foglalja az ingatlanhasználó települési vegyes és elkülönítetten gyűjtött hulladékának – ide nem értve a gazdálkodó szervezet ingatlanhasználó háztartási hulladékhoz hasonló hulladék részét képező elkülönítetten gyűjtött hulladékát –, valamint a természetes személy ingatlanhasználó lomtalanítás körébe tartozó lomhulladékának átvételét, gyűjtését, elszállítását, előkezelését, értékesítését és kezelésre történő átadását, ideértve a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenységgel érintett hulladékgazdálkodási létesítmény fenntartását és üzemeltetését.

Az érintettek köre tehát meglehetősen széles.

Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL

Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama

További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.

A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység körébe az alábbi hulladékok tartoznak:

  • vegyes települési hulladék;
  • elkülönítetten gyűjtött, természetes személyektől származó, legalább a települési papír-, üveg-, műanyag-, fém-, lom-, zöld- és biohulladék, amelyek elkülönített gyűjtését a koncessziós társaság (azaz a MOHU) biztosítja;
  • hulladékgyűjtő szigeten és hulladékgyűjtő udvarban elkülönítetten gyűjtött, természetes személyektől származó, az előző pont szerinti hulladék.

Díjfizetés, mulasztás

Mint oly sok esetben, ezen tevékenységgel kapcsolatosan is fontos lehet áttekinteni a díjfizetésre és annak esetleges elmulasztására vonatkozó főbb előírásokat.

A közszolgáltatási résztevékenység igénybevételéért fizetendő közszolgáltatási díj számlázásáról és beszedéséről a MOHU gondoskodik.

Ha az ingatlanhasználó közszolgáltatási díj megfizetésére vonatkozó kötelezettségét nem teljesíti, természetes személy ingatlanhasználó tekintetében 200.000 Ft, nem természetes személy ingatlanhasználó tekintetében 500.000 Ft a mulasztási bírság, ezt meghaladó díjhátralék esetén a MOHU a kötelezettséggel érintett ingatlan jelzálogjoggal való megterheléséről dönt – amennyiben az az ingatlanhasználó tulajdonában van – a követelés és kamatai összegéig.

A földhivatal a MOHU megkeresésére a jelzálogjogot az ingatlan-nyilvántartásba soron kívül bejegyzi. A jelzálogjog bejegyzése kezdeményezésének feltétele, hogy a MOHU az ingatlanhasználó tulajdonost – még a jelzálogjog-bejegyzés kezdeményezését megelőzően – a jelzáloggal terhelés lehetőségére figyelmeztetéssel és az ÁSZF-ben meghatározott határidő tűzésével szólítsa fel a díjhátralék-fizetési kötelezettség teljesítésére.

Ha a jelzálogjog-bejegyzés alapjául szolgáló díjhátralék kiegyenlítésre kerül, a MOHU haladéktalanul köteles a jelzálog törléséhez szükséges engedélyt kiadni.

Fontos, hogy az ingatlanhasználó díjfizetési kötelezettségét főszabály szerint nem érinti, ha a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység körébe tartozó szolgáltatást nem, vagy csak részben veszi igénybe.

A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.

Dr. Bihary Ákos LL.M.

Dr. Bihary Ákos LL.M.
Ecovis Hungary Legal
Ügyvéd | Senior partner
Bihary, B. Szabó, Jean, Zalavári és Társai Ügyvédi Iroda
akos.bihary@ecovis.hu
A szerző szakmai profilja