„Nem tudok jönni jövő héten, mert beteg leszek” – A keresőképtelenség felülvizsgálatáról

Szerző(k): Dr. Farkas Márton | 2023.07.13 | Munkajog

Kellemetlen, de tapasztalataink szerint egyáltalán nem ritka munkáltatói feladatot tud okozni, ha a munkából való távollétét keresőképtelenségére alapító munkavállaló bejelentésével kapcsolatban erős aggályok merülnek fel.

Értelemszerűen, ha a keresőképtelen állapotot és annak időtartamát a munkavállaló nem képes a megfelelő orvosi igazolással alátámasztani, akkor egyszerűbb a helyzet megítélése és annak szankciójaként akár a munkaviszony azonnali hatályú felmondása is szóba jöhet a munkáltató részéről.

Jelen cikkünkben ehelyett inkább azt az esetkört kívánjuk bemutatni, amikor a munkavállaló rendelkezik ugyan orvosi igazolással, ám a távollét körülményei alapján kétségessé válik az abban foglaltak valóságtartama. A problémát ilyen esetben az jelenti, hogy laikusként hogy jön ahhoz egy munkáltató, hogy a szakmai – és büntetőjogi felelőssége tudatában eljáró orvos keresőképtelenségi igazolását felülbírálja: adott esetben még akkor is, ha nyilvánvaló bizonyítékok cáfolják a munkavállaló keresőképtelen állapotát (klasszikus példa a közösségi médiában véletlenül megosztott bulifotó).

A választ a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Kormányrendelet) 6. § (3) bekezdésében találjuk meg, amely alapján a munkáltató a betegszabadság alatt jogosult a keresőképtelenség felülvizsgálatát kezdeményezni a kormányhivatalnál. Fontos tehát gyorsan cselekedni munkáltatóként: ha a munkavállaló visszatér a munkába a betegállományból, akkor visszamenőleg nincs már lehetőség a keresőképtelenség felülvizsgálatára. A felülvizsgálat eljárás díja jelenleg 15.800 Ft.

A munkáltató kérelme alapján az illetékes kormányhivatal szakértő főorvost jelöl ki az érintett munkavállaló keresőképtelensége felülvizsgálatára. Ennek keretében a szakértő főorvos a betegdokumentációból fellelhető adatok vagy indokolt esetben a keresőképtelen munkavállaló vizsgálata alapján dönt a keresőképtelenség megállapításáról. Fontos rögzíteni, hogy a Kormányrendelet 7. § (3) bekezdése alapján a szakértő főorvos akár a munkavállaló lakóhelyén is jogosult elvégezni a szükséges vizsgálatokat, illetve jogosult a munkavállalót szakorvosi vizsgálatra is beutalni.

Az előzőekben említett jogosultságok ellenére természetesen a munkavállaló kényszervizsgálat alá nem vethető, ezért együttműködését a Kormányrendelet inkább egy vélelem felállításával törekszik biztosítani: ha a munkavállaló a fenti vizsgálatok elvégzéséhez nem járul hozzá, vagy egyébként a gyógyulását tudatosan késlelteti, a szakértő főorvos kezdeményezi a táppénzfolyósítás megszüntetését a táppénzfolyósító szervnél. Magyarán: ha a főorvos nem tudja elvégezni a szükséges vizsgálatokat, azt vélelmezi, hogy a keresőképtelenség már nem áll fenn.

A felülvizsgálat eredményét a szakértő főorvos írásban közli a munkáltatóval és a munkavállalóval, sőt indokolt esetben észrevételeit a keresőképtelenséget megállapító (házi)orvossal is közli. Utóbbi számára komoly következménnyel jár, ha a felülvizsgálat során súlyos vagy ismételt hiányosságot tár fel, ilyen esetben ugyanis a szakértő főorvos a keresőképtelenség elbírálására kötött szerződés felmondását kezdeményezi a NEAK-nál.

A szakértő főorvosnak a keresőképtelenség tárgyában született döntésével szemben mind a munkáltató, mind a munkavállaló 8 napon belül jogorvoslattal élhet, amelynek során egy másik kormányhivatal által kirendelt szakértő orvos jár el.

A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025

A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai (paragrafusról paragrafusra)
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!

Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 500 oldal
Megjelenés: 2024. május 15.

Kedvezményes ár 2025. július 31-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa


Megrendelés ITT>>

Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a keresőképtelenséget megállapító orvos igazolásával szemben megfelelő orvosszakmai eljárás útján is lehetősége van a munkáltatónak másodvéleményt beszereznie, ugyanakkor célszerű a betegség súlya és a távollét időtartama alapján mérlegelni egy ilyen tárgyú intézkedés meghozatalát. A munkavállaló ismételt megvizsgálása ugyanis értelemszerűen hosszabb lefolyású betegség vagy sérülés esetén kecsegtet érdemi eredménnyel, egyéb esetben a keresőképtelenség megállapításához kapcsolódó betegdokumentáció nyújthat releváns információt annak terén, hogy kiállja-e az igazság próbáját a munkavállaló előadása.

A jelen blogbejegyzés kizárólag általános tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető egyedi ügyre vonatkozó hivatalos jogi tanácsadásnak, szakvéleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. A szerző(k), valamint a jogado.hu oldalon közzétett tartalmak szerkesztői és közzétevői a bejegyzés bármely konkrét ügyben történő felhasználásából eredő jogkövetkezményekért, illetve esetleges károkért felelősséget nem vállalnak.

Dr. Farkas Márton

Dr. Farkas Márton
Ecovis Hungary Legal
Ügyvéd
Bihary, B. Szabó, Jean, Zalavári és Társai Ügyvédi Iroda
marton.farkas@ecovis.hu
A szerző szakmai profilja