Szerző(k): Dr. Jean Kornél , Dr. Vizsy Gábor | 2021.05.13 | Ingatlan
A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) 2015. július 1. óta igényelhető lakáscélú támogatás, melynek célja, hogy a családok könnyebben jussanak ingatlanhoz. A támogatás igénybe vehető új és használt lakás vásárlásához, valamint építéshez és bővítéshez is. A kedvezmény két részből tevődik össze: i) a vissza nem térítendő állami támogatásból és ii) a kedvezményes kamatozású jelzáloghitelből (ún. „CSOK hitel”).
A 16/2016. (II. 10.) Korm. rendelet az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatás, míg a 17/2016. (II. 10.) Korm. rendelet a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez igényelhető otthonteremtési kedvezmény részletszabályait rendezi.
2021. január 1-jén a fenti két rendeletet a Kormány módosította a 686/2020. (XII. 29.) Korm. rendelettel, illetve több törvény, például az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény is változott. Ezzel a módosítással, bővítéssel elindult az ún. otthonteremtési program, melynek lényeges pontjai a következők:
- nem kell illetéket fizetni a CSOK-kal vásárolt ingatlan után;
- az új építésű ingatlanok megvásárlása után kifizetett 5%-os általános forgalmi adót vissza lehet igényelni, ha CSOK-kal történik a vásárlás;
- változtak a tetőtér-beépítésre vonatkozó feltételek;
- lazultak a CSOK-os ingatlan átruházására vonatkozó szabályok.
A fenti szabályok közül az illetékmentesség nem igényel különösebb magyarázatot. 2021. január 1-jétől teljes illetékmentességre jogosultak azok, akik CSOK-kal vásárolnak új vagy használt ingatlant, függetlenül annak forgalmi értékétől.
2021. január 1-jétől a hatályos szabályozás értelmében az új lakóingatlanok értékesítésére 5%-os kedvezményes adómérték alkalmazandó. Az 5%-os áfa 2026. december 31-ig alkalmazandó, ha az építési engedély legkésőbb 2022. december 31. napján véglegessé vált, vagy az építést ezen időpontig bejelentették az egyszerű bejelentés szabályai szerint. Az áfaszabályok értelmében újnak minősül az ingatlan, ha annak használatbavétele még nem történt meg, vagy a használatbavétele megtörtént, de a használatbavétel és az értékesítés között még nem telt el két év.
Azon túl, hogy az új értékesítésű ingatlanok áfája 27%-ról 5%-ra csökkent, további kedvezménnyel is számolhat az, aki CSOK igénybevételével vásárolja meg új építésű ingatlanát. Ugyanis ebben az esetben, ha valaki 2021. január 1-jétől CSOK-kal új építésű ingatlant vásárol vagy építtet, egyáltalán nem kell áfát fizetnie – ez az ún. adó-visszatérítési támogatás. A támogatás igénylésének feltételei körébe tartozik, hogy az ingatlan alapterülete lakás esetén nem haladhatja meg a 150, míg ház esetén a 300 m2-t.
Fontos, hogy az adásvételi szerződésben szerepelni fog az áfatartalom, azonban azt is rögzíteni kell, hogy azt nem a vevőnek kell megfizetnie, hanem az állam fogja finanszírozni. Ez egy egyszeri, vissza nem térítendő állami támogatás, amely új lakás építése, vásárlása esetén 2022. december 31-ig igényelhető.
A tetőtér-beépítést érintő szabálymódosításokat és a CSOK-os ingatlanra vonatkozó szabályokat a következő cikkünkben mutatjuk be.
A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025 Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina Kedvezményes ár 2025. július 31-ig:
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai (paragrafusról paragrafusra)
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 500 oldal
Megjelenés: 2024. május 15.
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A jelen blogbejegyzés kizárólag általános tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető egyedi ügyre vonatkozó hivatalos jogi tanácsadásnak, szakvéleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. A szerző(k), valamint a jogado.hu oldalon közzétett tartalmak szerkesztői és közzétevői a bejegyzés bármely konkrét ügyben történő felhasználásából eredő jogkövetkezményekért, illetve esetleges károkért felelősséget nem vállalnak.