Szerző(k): Dr. Bihary Ákos LL.M. | 2024.03.21 | Minden egyéb, ami érdekelheti
Jól ismert, és talán túlzás nélkül állítható, hogy a jogkereső közönség által közkedvelt lehetőség a közigazgatási eljárásokban, amikor a hatóság saját hatáskörben módosítja vagy visszavonja a döntését.
Csak a rend kedvéért idézzük fel, hogy erre a hatóságnak két módon van lehetősége:
- az ügyfél által benyújtott keresetlevél alapján vagy
- hivatalból.
Mindkét esetben feltétele a döntés visszavonásának vagy módosításának annak jogszabálysértő jellege.
Ezen jogintézményhez kapcsolódóan léptek életbe a közigazgatási perekre vonatkozó új rendelkezések.
Egy általános szabályt elöljáróban itt is meg kell említeni.
Mivel jellemzően a keresetlevelet a közigazgatási ügyben eljárt hatóságnál kell benyújtani, a keresetlevelet annak benyújtásától számított 30 napon belül kell az ügy összes iratával együtt a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bírósághoz továbbítani.
Amennyiben a keresetlevél azonnali jogvédelem iránti kérelmet is tartalmaz, a keresetlevelet a benyújtástól számított 5, többfokú közigazgatási eljárásban hozott cselekmény, illetve a járási (fővárosi kerületi) hivatal eljárása esetén – a benyújtástól számított 3 napon belüli felterjesztést követően – 8 napon belül kell az ügy irataival együtt a bírósághoz továbbítani.
Ezt egészíti ki az az új eljárásjogi szabály, mely szerint amennyiben a közigazgatási szerv a keresetlevél továbbítására nyitva álló határidőn belül a keresetlevél alapján a közigazgatási cselekményt módosítja vagy visszavonja, a keresetlevelet a jogszabály által előírt határidőben akkor is továbbítani kell a bírósághoz, ha a felperes nyilatkozatra nyitva álló határideje nem telt el.
A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025 Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina Kedvezményes ár 2025. július 31-ig:
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai (paragrafusról paragrafusra)
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 500 oldal
Megjelenés: 2024. május 15.
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
Amennyiben a közigazgatási szerv a jogsérelmet a keresetlevél felterjesztésére nyitva álló határidőn belül orvosolja, fel kell hívnia a felperest nyilatkozattételre, hogy a jogsérelem orvoslását elfogadja-e.
Ha a felperes határidőben nem nyilatkozik arról, hogy a jogsérelem orvoslását nem fogadja el, akkor a keresetlevelet nem kell továbbítani a bírósághoz, hanem hatálytalannak kell tekinteni.
Abban ez esetben, amennyiben a felperes a jogsérelem orvoslásával nem ért egyet, a védiratban utalni kell a jogsérelem orvoslására, a jogsérelem orvoslására tett cselekmény felperes vagy más általi időközbeni megtámadására és a keresetlevélhez kapcsolódó intézkedésekre, továbbá a felperes nyilatkozatát, valamint a jogsérelem orvoslása érdekében tett döntés másolatát vagy a cselekményt egyéb módon alátámasztó iratot a védirathoz csatolni kell.
Ebben az esteben a per lefolytatásra kerül.
A jelen blogbejegyzés kizárólag általános tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető egyedi ügyre vonatkozó hivatalos jogi tanácsadásnak, szakvéleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. A szerző(k), valamint a jogado.hu oldalon közzétett tartalmak szerkesztői és közzétevői a bejegyzés bármely konkrét ügyben történő felhasználásából eredő jogkövetkezményekért, illetve esetleges károkért felelősséget nem vállalnak.