Vagyonvédelmi kamerák lakóövezetben: mikor sért személyiségi jogot?

Szerző(k): Dr. Farkas Márton | 2024.04.25 | Adatvédelem

Lassan öt éve publikált korábbi cikkünkben a privát vagyonvédelmi kamerák üzemeltetésével kapcsolatos jogi aspektusokat vetettük fel annak szemléltetésére, hogy a kamerák, illetve a megfigyelni kívánt terület nem megfelelő kiválasztása milyen jogi következményekkel járhat.

Időközben a technika ezen a téren is látványos fejlődésen ment keresztül, így napjainkban már bárki számára elérhetőek olyan térfigyelő kamerák, amik telefonos applikáción keresztül is irányíthatóak, illetve az applikáció révén lehetőséget biztosítanak arra, hogy a kameraképet akár egyszerre többen, egymástól függetlenül is elérhessék. Klasszikus közhellyel élve: a kamerás megfigyelés adta lehetőségek korlátlan bővülése szükségszerűen a felelősség széleskörű bővülésével is jár.

Hivatkozott cikkünk nyomán két éve megbízást kaptunk egy családtól, akiknek kertes házuk megszokott használatát sértette szomszédjuk gondatlanul megválasztott vagyonvédelmi kamerarendszere. A sérelmezett eszközök ún. dómkamerák voltak (tehát lencséjüket sötétített üvegbura fedi, ami akadályozza annak észlelését, hogy épp milyen területre irányul a megfigyelés), ráadásul hangfelvétel rögzítésére alkalmas mikrofonokkal is rendelkeztek.

A Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletével zárult személyiségi jogi per eredményeképp nem csupán a jogsértés megállapítására és a kamerák leszerelésére való kötelező határozat született, hanem a felperesenként 600 000 Ft összegű sérelemdíj iránti igényt is megalapozottnak találta a kétfokú bíróság. A hivatkozott ítélet megállapításai, illetve a per előzményei számtalan tanulsággal szolgáltak, melyeket – természetesen megbízóink jóváhagyása mellett – egy cikksorozatban fogunk feldolgozni annak érdekében, hogy mind a kameratulajdonosok, mind a kamerák által sérelmet szenvedők számára iránymutatást adjon egy olyan jogterületen, amely a technikai fejlődés miatt folyamatosan új kihívásokkal szembesül.

Figyelemmel arra, hogy a perben a sérelmet szenvedő feleket képviseltük, jelen cikkünkben azokat a megállapításokat adjuk közzé, amelyek mindazok számára segítségül szolgálhatnak, akiknek magánélete, otthonának intimitása és rendeltetésszerű használata csorbát szenved a szomszédban alkalmazott kamerás megfigyelés miatt.

A jegyzői birtokvédelem szűk körben kínál megoldást

A jegyző előtt indítható birtokvédelmi eljárás ténykérdések vizsgálatára szorítkozik, ezért ha jogkérdések vizsgálata válik szükségessé, akkor a jegyző hatáskörének hiányát állapítja meg és a feleket a bírói útra tereli. A privát vagyonvédelmi kamerák okozta jogsérelmek ugyanakkor szinte mindig szükségessé teszik a vagyonvédelemhez és a magánélet védelméhez fűződő személyiségi jogok érvényesülésének mérlegelését, ezért arra a jegyzők – hatáskör hiányában – nem vállalkozhatnak.

Bár a jegyzői birtokvédelmi eljárás mellett számos előny felsorolható (ingyenes, gyors), ha a célunk a szomszéd jogsértő kameráinak mielőbbi megregulázása, akkor csakis nyilvánvaló tényállás és bizonyítékok rendelkezésre állása esetén célszerű a jegyzőhöz fordulni a jogsértés orvoslásáért.

A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025

A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai (paragrafusról paragrafusra)
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!

Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 500 oldal
Megjelenés: 2024. május 15.

Kedvezményes ár 2025. július 31-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa


Megrendelés ITT>>

Az adatvédelmi hatóság nem vizsgálja a magánélet védelméhez fűződő jog sérelmét

Fontos tisztázni, hogy jogsértés megállapítására nem csak akkor kerülhet sor, ha bizonyítást nyer, hogy a térfigyelő kamera valóban készít felvételeket a szomszédos ingatlanon tartózkodókról.

A magánélet védelméről szóló 2018. évi LIII. törvény 10. § (2) bekezdése alapján „az otthon tiszteletben tartásához való jog sérelmét jelenti különösen mások otthonába való jogosulatlan behatolás, vagy egyéb sértő, zavaró, zaklató módon történő jogosulatlan beavatkozás”. A bírói joggyakorlat ebbe a körbe sorolja azt is, ha a zavaró beavatkozás a kamerás megfigyeléstől való megalapozott félelemben manifesztálódik. Egyszerűbben: nem csupán az lehet jogsértő, ha a szomszéd kamerái ténylegesen felvételeket készítenek az otthonomról, hanem ha ennek lehetősége objektíve fennáll, és csupán a szomszéd döntésén múlik, alkalmazza-e a kamerák ezen funkcióit vagy sem.

A magánélet védelméről szóló törvény megsértésének vizsgálatára ugyanakkor az adatvédelmi hatóság sem rendelkezik hatáskörrel, ezért hozzá is csak nyilvánvaló jogsértés esetén célszerű fordulni: ha ténylegesen és bizonyíthatóan folyamatos megfigyelés alatt tartja szomszédja ingatlanát a jogsértő.

Nem a sérelmet szenvedő fél feladata a zavaró hatás elhárítása

Otthonának védelmét a sérelmet szenvedő személy nem köteles a kamerák zavaró hatásaihoz igazítani: nem védekezhet eredményesen a kamera üzemeltetője azzal, hogy a zavaró hatás elhárítható magasabb kerítés emelésével, sötétítőfüggönnyel vagy épp a kinti tevékenységek más helyszínen történő végzésével. Sőt, a perbeli esetben még az ingatlanokat határoló növényzet takaró hatását sem vette figyelembe a bíróság arra tekintettel, hogy az az időjárástól, évszaktól és kártevőknek való kitettségétől függően pusztán átmeneti.

A jogsértő tehát nem hivatkozhat „kárenyhítési kötelezettségre”, épp ellenkezőleg: az ő feladata a vagyonvédelmi kamerák telepítése során a lehető legkisebb zavaró hatásra törekedni, amely egyébként a szomszédjogi szabályokból is következik.

Cikksorozatunkat a jogsértést megállapító bírósági határozatnak a kamerák üzemeltetőire vonatkozó lényeges megállapításaival folytatjuk.

A jelen blogbejegyzés kizárólag általános tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető egyedi ügyre vonatkozó hivatalos jogi tanácsadásnak, szakvéleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. A szerző(k), valamint a jogado.hu oldalon közzétett tartalmak szerkesztői és közzétevői a bejegyzés bármely konkrét ügyben történő felhasználásából eredő jogkövetkezményekért, illetve esetleges károkért felelősséget nem vállalnak.

Dr. Farkas Márton

Dr. Farkas Márton
Ecovis Hungary Legal
Ügyvéd
Bihary, B. Szabó, Jean, Zalavári és Társai Ügyvédi Iroda
marton.farkas@ecovis.hu
A szerző szakmai profilja