Szerző(k): Dr. Zalavári György LL.M. Dr. Sándor Géza | 2021.03.18 | Minden egyéb, ami érdekelheti
A perindítást megelőző egyezségi kísérletre történő idézés – különösen az egyszerűbb jogvitákban – gyors és költségkímélő vitarendezési fórumként szolgálhat a jogkereső állampolgároknak.
A Polgári Perrendtartás által rögzített eljárási szabályok lényege, hogy a jogvitával érintett fél a per megindítását megelőzően a perre egyébként is hatáskörrel és illetékességgel rendelkező járásbíróságtól vagy törvényszéktől kérheti, hogy a másik felet a bíróság idézze meg egyezségi kísérletre.
Az eljárás gyorsnak tekinthető, hiszen a bíróság az egyezségi kísérlet határnapját a kérelem beérkezésétől számított harminc napon belüli időpontra tűzi ki.
Amennyiben a feleknek sikerül egyezséget kötniük, azt a bíróság jegyzőkönyvbe foglalja. A bíróság által jóváhagyott egyezségnek ugyanaz a hatálya, mint az ítéletnek: ha azt valamelyik fél nem teljesíti, akkor végrehajtás útján kikényszeríthető.
Ha a kitűzött határnapon nem jött létre egyezség, a bíróság az eljárást végzéssel eredménytelennek nyilvánítja és lezárja. A bíróság a kérelmezőt meg nem jelenése esetén – a megjelent ellenfél kérelmére – az okozott költség megtérítésére kötelezi.
Fontos eljárási szabály, hogy a törvényszéki hatáskörbe tartozó ügyekben az egyezségi kísérlet során is jogi képviselőt kell megbízniuk a feleknek.
Az egyezségi kísérletre való idézés relatíve kevés költséggel jár, hiszen a fizetendő illeték összege legfeljebb 15 000 forint, de a költségkedvezményre vonatkozó szabályok ugyanúgy alkalmazhatók, mint a peres eljárásokban.
Bíróság elé idézés akkor is kérhető, ha a felek között korábban közvetítői eljárás volt folyamatban, és az ott létrejött megállapodást valamelyik fél bírósági egyezségbe kívánja foglaltani. Ebben az eljárásban már nem kötelező a jogi képviselet, és a bíróság ugyanúgy a kérelem beérkezésétől számított harminc napon belüli időpontra tűzi ki az egyezségi kísérlet határnapját.
Az egyezségi kísérletre idézéssel tehát a vitában álló feleknek lehetőségük van viszonylag gyorsan és alacsony költségek mellett megvitatni az ügyüket a bíróság mint legfőbb vitarendezési fórum előtt, majd a bíróság közreműködésével egyezséget kötni.
A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE MAGYARÁZATA 2025
Az Mt. és a Ptk. munkaviszonyra vonatkozó szabályai (paragrafusról paragrafusra)
ÚJ KÉZIKÖNYV!!!
Szerzők: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina
Formátum, terjedelem: B/5-ös formátum, 500 oldal
Megjelenés: 2024. május 15.
Kedvezményes ár 2025. július 31-ig:
22.900 Ft + áfa helyett 19.900 Ft + áfa
A jelen blogbejegyzés kizárólag általános tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető egyedi ügyre vonatkozó hivatalos jogi tanácsadásnak, szakvéleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. A szerző(k), valamint a jogado.hu oldalon közzétett tartalmak szerkesztői és közzétevői a bejegyzés bármely konkrét ügyben történő felhasználásából eredő jogkövetkezményekért, illetve esetleges károkért felelősséget nem vállalnak.