Szerző(k): Dr. Zalavári György LL.M. Dr. Sándor Géza | 2021.05.20 | Cégjog
A kettős könyvvitelt vezető vállalkozás a beszámolót és az adózott eredmény felhasználására vonatkozó legfőbb szervi határozatot köteles letétbe helyezni és közzétenni az adott üzleti év mérlegfordulónapját követő ötödik hónap utolsó napjáig, amely a legtöbb cég esetében május 31-i határidőt jelent. A letétbe helyezési és közzétételi kötelezettség – a könyvvizsgálatra kötelezett vállalkozások esetében – a beszámoló mellett a könyvvizsgálói záradékot vagy a záradék megadásának elutasítását is tartalmazó független könyvvizsgálói jelentésre is kiterjed.
A beszámoló legfőbb szerv általi elfogadását követően a letétbe helyezés akként történik, hogy a cég a beszámolóját elektronikus űrlapon megküldi a céginformációs szolgálatnak, amely azt továbbítja az adóhatóságnak is. A beszámolónak a céginformációs szolgálat részére történő elektronikus megküldésével a cég egyben letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének is eleget tesz.
Megjelent a friss ECOVIS HUNGARY LEGAL HÍRLEVÉL
Benne kiemelt témánk: Duplájára emelkedett az apaszabadság időtartama
További aktuális híreket olvashat előadásainkról és a legújabb cikkeket Bányajog és Közbesz blogjainkból.
Az ügyvezetés által előterjesztett beszámolót tehát a vállalkozás legfőbb szerve (taggyűlés, közgyűlés stb.) hagyja jóvá, illetve dönt a nyereség felhasználásáról (osztalékfizetésről). Ha a társaságnál felügyelőbizottság működik, a beszámolóról a társaság legfőbb szerve a felügyelőbizottság írásbeli jelentésének birtokában dönthet. A könyvvizsgálat célja pedig annak megállapítása, hogy a vállalkozó által az üzleti évről készített éves beszámoló a számviteli törvény előírásai szerint készült, és ennek megfelelően megbízható és valós képet ad a vállalkozó vagyoni és pénzügyi helyzetéről, a működés eredményéről. Az állandó könyvvizsgálót a társaság legfőbb szervének a társaság beszámolóját tárgyaló ülésére meg kell hívni azzal, hogy a könyvvizsgáló ezen az ülésen köteles részt venni, de távolmaradása az ülés megtartását nem akadályozza.
A beszámoló elfogadásakor van lehetőség arra, hogy a vezető tisztségviselő kérésére a társaság legfőbb szerve az előző üzleti évben kifejtett ügyvezetési tevékenység megfelelőségét megállapító felmentvényt adjon a vezető tisztségviselő részére. Ebben az esetben a társaság a vezető tisztségviselő ellen csak akkor léphet fel az ügyvezetési kötelezettségek megsértésére alapozott kártérítési igénnyel, ha a felmentvény megadásának alapjául szolgáló tények vagy adatok valótlanok vagy hiányosak voltak.
A céginformációs szolgálat honlapján a közzététel céljából megküldött beszámolók haladéktalanul és ingyenesen megismerhetővé válnak. A vállalkozás azt is köteles biztosítani, hogy munkavállalói, alkalmazottai, tagjai az éves beszámolót és a független könyvvizsgálói jelentést a cég székhelyén megtekinthessék és azokról teljes vagy részleges másolatot készíthessenek. A letétbe helyezett éves beszámoló, illetve a független könyvvizsgálói jelentés egyébként is nyilvános, arról bárki tájékoztatást kaphat és másolatot készíthet.
Amennyiben a vállalkozás elmulasztja beszámolóját határidőben letétbe helyezni és közzétenni, akkor ahhoz adójogi, cégjogi, polgári jogi és büntetőjogi szankciók egyaránt kapcsolódhatnak. A mulasztás rendszerinti következménye, hogy az adóhatóság felhívja a vállalkozást a kötelezettségének teljesítésére. Ha a (többszöri) felhívás eredménytelen, úgy az adóhatóság a cég adószámát hivatalból törli, erről a cégbíróságot elektronikus úton értesíti és kezdeményezi a cég megszűntnek nyilvánítását, amelynek eredményeként a társasággal szemben kényszertörlési eljárást indíthat a cégbíróság.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. Az Ecovis Hungary Legal a jelen blogcikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.